BURDUR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

"Bir Zamanlar Toroslar'da; Sagalassos" Sergisi

Roma İmparatorlarının Gözde Şehri Sagalassos

Yapı Kredi Müzesi’nde

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, “Bir Zamanlar Toroslar’da; Sagalassos” sergisine ev sahipliği yapıyor. Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Beyoğlu’nda bulunan binasının üç katına yayılan sergi, Torosların güney yamacında kurulu Sagalassos antik kentini ve Pisidia Bölgesi’nin tarihini ziyaretçileriyle buluşturuyor. Türkiye’de son yıllarda hazırlanan en kapsamlı arkeoloji projesi olan “Bir Zamanlar Toroslar’da; Sagalassos”, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Belçika KU Leuven Üniversitesi’nin desteklediği Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi işbirliğiyle hazırlandı. Burdur Arkeoloji Müzesi’nden getirilen 368 eserin yer aldığı sergi, 27 Kasım 2019 tarihinde açıldı ve  28 Mayıs 2020 tarihine kadar sergilenmesi amaçlanırken tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan Pandemi nedeniyle sergi 18 Mart 2020 tarihinde kapılarını ziyarete kapatmıştır. 27 Kasım 2019 – 18 Mart 2020 tarihleri arasında çok kısa bir süre içinde sergiye çok yoğun ilgi duyulmuş, bu tarihler arasında 80.000 kişi sergiyi ziyaret etmiştir.

Ancak,Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgınıyla ilgili alınan tedbirler kapsamında geçici bir süreyle “Bir Zamanlar Toroslarda; Sagalassos” sergisini ziyarete kapatan Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, zenginleştirdiği dijital uygulamaları ile sanatseverlere 360 derece Sagalassos Sergisi Online Ziyaret imkanı sağlamıştır. Tarih, arkeoloji ve sanatseverler Online Ziyaretlerini http://sanat.ykykultur.com.tr/sergiler/bir-zamanlar-toroslarda-sagalassos link adresinden yapabilmektedir. Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın WEB sitesinden Online hizmetler kapsamında Bir Zamanlar Toroslarda: Sagalassos sergisini 360 derece sanal tur ile bugüne kadar 40.000 kişi ziyaret etmiş, link adresini 45.000 kişi tıklamıştır.

Yoğun ilgi nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğinde sözkonusu sergi 08 Haziran 2020 tarihinde kapılarını tekrar ziyaretçilere açarak 23 Ağustos 2020 tarihine kadar Yapı Kredi Kültür Sanat’ta ziyaret edilebilecektir. Akdeniz'in en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Sagalassos, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer almaktadır.

Mamut kemiklerinden tanrı ve tanrıça heykellerine...

“Bir Zamanlar Toroslar’da; Sagalassos” sergisinde, prehistorik çağlarda Anadolu’da yaşadığı kanıtlanan ve Burdur yöresinde kalıntılarına rastlanan mamut kemiklerinden, Roma imparatorları Marcus Aurelius ve Hadrian’ın anıtsal boyuttaki heykellerine kadar çok sayıda ve farklı türde tarihi eser yer alıyor. Antik Sagalassos sakinlerinin gündelik ve sosyal yaşamlarını, inanç ritüellerini yansıtan pişmiş toprak figürinler, tanrı, tanrıça ve kahraman heykelleri, Büyük İskender heykelciği, taş aletler, süs eşyaları, pişirme ve yemek kapları başta olmak üzere Sagalassos ve Pisidia Bölgesi’nin farklı dönemlerine tarihlenen ve geçmişe ışık tutan eserler, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın üç katına yayılan kronolojik ve tematik bölümler halinde görülebilmektedir.

Ziyaretçileri Roma’nın Son İyi İmparatoru Karşılıyor

Sagalassos Roma İmparatorluk Hamamı kazılarında açığa çıkarılan İmparator Marcus Aurelius heykeli, müze girişinde ziyaretçileri karşılıyor. Orijinali yaklaşık 5 metre yüksekliğinde olan heykelin beyaz mermerden yontulmuş başı, kolları ve bacakları sergilenmektedir. Restorasyonu 2010 yılında tamamlanan Sagalassos Antoninler Çeşmesi, Marcus Aurelius tarafından yaptırılmıştır. Sergide, Sagalassos’a “Pisidia’nın birinci kenti” unvanını veren İmparator Hadrian heykeline ait baş da görülebilmektedir. İmparator Hadrian ve Marcus Aurelius, Roma’nın Beş İyi İmparatoru arasında yer alıyor.

Pisidialılarla Tanışın

Sagalassos kazılarında ele geçen MS 3. yüzyıla tarihlenen Romalı bir erkek ve 11. yüzyıla tarihlenen Bizanslı bir kadının kafatası, uzmanlar tarafından yeniden yüzlendirme tekniğiyle orijinaline yakın görünümlerine kavuşturulmuştur. Yüz rekonstrüksiyonunu bilim ve yaratıcılığın birleşimi olarak niteleyen kazı başkanı Jeroen Poblome, dijital yüz rekonstrüksiyonunun yüzde 75 kesinliğe sahip olduğunu belirtiyor. Gerçek isimleri bilinmeyen Pisidialılara araştırma ekibi tarafından Rhodon ve Eirènè isimleri verildi. Sergiye getirilen Rhodon ve Eirènè büstleriyle ziyaretçiler antik Pisidialılarla tanışma fırsatı yakalamaktadırlar.

Sergi Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Üç Katına Yayılıyor

“Bir Zamanlar Toroslar’da; Sagalassos”, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın üç katında birden sergileniyor. Binanın ilk katı, 1990 yılında başlayan ve disiplinler arası bir araştırma projesi olan Sagalassos kazılarına, kazılarla birlikte Sagalassos ve ait olduğu Pisidia bölgesinin coğrafyası, jeolojisi, bitki örtüsü, inanç sistemi, tanrıları, insanları, hayvanları ve bitkileri olmak üzere çok katmanlı bir sunuma sahip.

İkinci katta tarihöncesi çağlar, Sagalassos’un kuruluşuna tanıklık eden Bronz Çağı, Hellenistik Çağ, Roma Dönemi, Bizans Dönemi ve Selçuklu Dönemi eserleri kronolojik bir konsept içinde sergileniyor. Ayrıca Sagalassos kazılarında açığa çıkarılan Yukarı Agora ve burada yapılan kazılarda bulunan imparator, tanrı ve kahraman heykellerinin en iyi örnekleri ziyaretçiye sunuluyor.

Üçüncü kat ise antik ekonomi, yaşam kalitesi, beslenme alışkanlıkları ve mutfak eşyaları, insanların ölümle nasıl başa çıktıkları ve ölümün nitelikleri gibi tematik bölümlerden oluşuyor. Serginin bu katına çıkan ziyaretçileri toprak ve bereket tanrıçası güzel saçlı Tanrıça Demeter heykeli karşılıyor. Ayrıca bu bölümde Sagalassosluların adak adadığı düşünülen ve içinde yüzlerce pişmiş toprak figürünün ele geçtiği kaya tapınağının rekonstrüksiyonu da yapıldı. 1990 yılından beri Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi tarafından yürütülen Sagalassos kazıları, disiplinlerarası kazı ve restorasyon çalışmalarıyla uluslararası bilim camiasında önemli bir yere sahip. Sergi ziyaretçilere bu bilimsel çalışmaları bir arada görme fırsatını da sunuyor.

Projenin bilimsel danışmanlığı KU Leuven Üniversitesi profesörlerinden ve Sagalassos Kazısı Başkanı Jeroen Poblome, koordinatörlüğü Yapı Kredi Müzesi yönetici Nihat Tekdemir ve tasarımı Pattu Mimarlık tarafından yapıldı. Sergiye getirilen eserler ve sergide kullanılan bütün peyzaj fotoğrafları ise Belçikalı sanatçılar Bruno Vandermeulen ve Danny Veys tarafından çekildi.

Sergi Kitabı

Sergiye, Sagalassos ve içinde bulunduğu Pisidia Bölgesi’nin bütün tarihi katmanlarının paylaşıldığı kapsamlı bir kitap eşlik ediyor. Yapı Kredi Yayınları tarafından Türkçe ve İngilizce hazırlanan ve yayınevinin 5500. kitabı olan “Bir Zamanlar Toroslar’da; Sagalassos” kitabında yer alan 27 makale her biri alanında uzman araştırmacılar tarafından güncel veriler ışığında kaleme alındı. Bu nedenle Pisidia ve Sagalassos konusunda en güncel yayın ve kaynak kitap niteliğindedir.

"Bir Zamanlar Toroslar’da; Sagalassos" sergisine gelen ziyaretçiler Covid-19’a yönelik alınan önlemler doğrultusunda ziyaretlerini yapabilmektedir. Pandemi nedeniyle bir süredir kapalı kaldıktan sonra 8 Haziran 2020 tarihinde tekrar açılacak olan serginin ziyaretçi sayısı sosyal mesafeyi korumak adına her katta beş kişi ile sınırlı olacak, sergi girişinde ziyaretçilerin ateşi ölçülerek içeri alınacak ve maskesiz ziyaretçi kabul edilmeyecektir.

“Bir Zamanlar Toroslar’da; Sagalassos” Sergisi

Adres:

Yapı Kredi Kültür Sanat
İstiklal Caddesi No: 161
34433, Beyoğlu / İstanbul
Tel: (0212) 252 47 00 (pbx), Faks: (0212) 293 07 23

Ziyaret Saatleri:

Hafta içi (Pazartesi – Cuma)  : 10.00-18.45

Cumartesi                                     : 11.00-18.45

Pazar                                               : 13.00-18.45

Ziyaret Ücretleri:

Sergi ve etkinlikler ücretsizdir.

Online Sanal Tur:http://sanat.ykykultur.com.tr/sergiler/bir-zamanlar-toroslarda-sagalassos

 • Bir Zamanlar Toroslar'da Sagalassos 1.jpeg
 • Bir Zamanlar Toroslar'da Sagalassos 2.jpeg
 • Bir Zamanlar Toroslar'da Sagalassos 3.jpeg
 • Bir Zamanlar Toroslar'da Sagalassos 4.jpeg
 • Bir Zamanlar Toroslar'da Sagalassos 5.jpeg
 • Bir Zamanlar Toroslar'da Sagalassos 6.jpeg
 • Bir Zamanlar Toroslar'da Sagalassos 7.jpeg
 • Bir Zamanlar Toroslar'da Sagalassos 8.jpeg
 • Bir Zamanlar Toroslar'da Sagalassos 9.jpeg
 • Bir Zamanlar Toroslar'da Sagalassos 10.jpeg
 • Bir Zamanlar Toroslar'da Sagalassos 11.jpeg
 • Bir Zamanlar Toroslar'da Sagalassos 12.jpeg
 • Bir Zamanlar Toroslar'da Sagalassos 13.jpeg
 • Bir Zamanlar Toroslar'da Sagalassos 14.jpeg
 • Bir Zamanlar Toroslar'da Sagalassos 15.jpeg