BURDUR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Yeşilova

Coğrafi Konumu: Yeşilova, Güneybatı Anadolu’da Göller Bölgesi’nde olup, Burdur ili merkezinin batısına düşmektedir. İlçe; doğudan Burdur merkez ilçesi, batıdan Denizli ili Acıpayam ilçesi, güneyden Karamanlı ilçesi, kuzeyden ise Denizli ili Çardak ilçesi ile Afyon ili Başmakçı ilçesi ile çevrilidir. Yüzölçümü 1351 km2’dir. Yeşilova ilçesi Ege ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir alan olup, 37 - 38 kuzey enlemi, 29 – 30 doğu boylamları arasındadır. Rakımı 1200 metredir. İlçe Göller Bölgesi’nin karakteristik özelliklerini taşımaktadır.

Tarihçesi: Burdur’un eski yerleşim yerlerinden biridir. İlçe sınırları içindeki Dereköy ve Gençali’de yapılan yüzey araştırmalarında Kalkolitik Dönemin (I.Ö.5000) çanak-çömlekleri elde edilmiştir. 15. yüzyılda Osmanlı egemenliğine katılan Yeşilova, o dönemde Eski Erle adıyla bucak merkezi durumundadır. Cumhuriyetten sonra, 1936’da adı değiştirilerek Burdur’a bağlı bir ilçe durumuna getirilmiştir.

Ekonomisi: İlçemizde tarım ve hayvancılık ön plandadır. Tarım çağdaş usullerle yapılmakta olup arazinin genelde kıraç olmasından dolayı yaygın olarak tahıl üretimi yapılmaktadır. İlçemiz dâhilinde sulanabilen tarım arazisi 11.086 hektar, kuru tarım arazisi 21.860 hektardır.

İlçemizde 115 adet mermer ocağı faal olarak çalışmaktadır. Çuvallı köyü ve Yeşilova ilçe merkezinde birer adet mermer fabrikası bulunmaktadır.

Salda gölü etrafında bulunan dinlenme tesisleri hem turizm açısından hem de bünyelerinde çalıştırdıkları personel açısından ekonomik bir potansiyel oluşturmaktadır.

Ulaşım Bilgileri: Yeşilova ilçesi Burdur iline 60 km, Denizli iline 94 km ve Antalya iline 160 km mesafe uzaklıktadır.

İlçeye Ait Değerler: Salda Gölü, Salda Kayak Merkezi, Yarışlı Gölü, Çorak Göl, Tınaztepe.

İletişim Bilgileri:

Kaymakamlık Telefon No: + 90 248 618 08 25

Kaymakamlık Web Adresi: www.yesilova.gov.tr

Belediye Telefon No: + 90 248 618 10 12

Belediye Web Adresi: www.yesilova.bel.tr

  • Yeşilova
  • Salda Gölü-1
  • Salda Gölü-2
  • Salda Kayak Merkezi