BURDUR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Tefenni

Coğrafi Konumu: Akdeniz Bölgesi'nin Göller yöresinde Burdur’a bağlı ilçe merkezidir. Bağlı olduğu Burdur ilinin 70 km güneybatısındadır.  Genellikle yayla iklimi hüküm sürer. İlçe batıda Eşeler Dağı, doğuda Bozdağ ve güneybatıda Rahat Dağları vardır. Denizden yüksekliği 142 m olup 37º 18' kuzey enlemi, 29º 46' doğu boylamları arasındadır.

Tarihçesi: Tefenni tarihi binlerce yıl öncesine (M.Ö. 2500 - 2300) dayanan çok eski bir yerleşim yeridir. Bu sebepten geçirdiği dönemlerle ilgili farklı adlarla anılmıştır. Temizoniyum, Termesos, Stefeni, Siroz (Tefenni) olarak geçmektedir.

Ekonomisi: İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Halen 17.977,10 hektar olan bulunmakta, bunun 12.711 hektarı sulu, 5.266,10 hektarı kuru tarım arazisidir. Bu arazilerden tarla bitkisi olarak buğday, arpa, mısır, yulaf, kuru soğan, sebze ve meyveler; sanayi bitkileri olarak şeker pancarı, anason, yumurak, afyon, nohut, fasulye, patates; mera bitkileri olarak yonca, korunga ve fiğ elde edilmektedir.

Ulaşım Bilgileri: İle merkezine 70 km uzaklıktadır. Yol asfalt ve her mevsimde ulaşıma elverişlidir. Tüm köylere ulaşım normal olarak sağlanmaktadır.

İlçeye Ait Değerler: İlçe merkezine 7 km uzaklıkta Horoplanlı mevkiinde İçme Deresi adı ile anılan kaynaktan çıkan ve içinde serbest hidroksil iyonları bulunan hafif kükürtlü ve bromürlü kendisine has bir tadı ve kokusu olan, böbrek taşı ve kumları dökmesiyle bilinen su, barut kokusunda olması nedeniyle barutlu su olarak anılmaktadır.

Halkın sosyal hayatı ileri derecededir. Eşeler yaylasında bulunan Bezirgân pınarı piknik alanı ilçe halkına olduğu kadar çevre ilçelere de hitap etmektedir.

İletişim Bilgileri:

Kaymakamlık Telefon No: + 90 248 491 20 14

Kaymakamlık Web Adresi: www.tefenni.gov.tr

Belediye Telefon No: + 90 248 491 20 15

Belediye Web Adresi: www.tefenni.bel.tr

 

  • Tefenni
  • Tefenni-Barutlu Su
  • Yünüm Böğet Şenliği