BURDUR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Ağlasun

Coğrafi Konumu: Ağlasun, Akdeniz Bölgesi'nin Göller Yöresinde Batı Torosların iç kısımları üzerinde bulunan 2276 m yüksekliğindeki Akdağ'ın güney yamaçlarında kurulmuştur. Burdur ilinin güneydoğusundadır. Kuzeydoğusunda Isparta ili, güneyinde Bucak ilçesi bulunmaktadır. Rakımı 1050 m'dir.

Ağlasun 1958 yılında ilçe olmuştur. Burdur ilinin 30º  doğu meridyeni ile 36º kuzey paralellerinde yer alır.

Ekonomisi: İlçe halkının büyük çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. İlçe halkının ekonomisi küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve kiraz, vişne, ceviz, elma, yağ gülü, mısır, buğday, sebze (domates, biber, fasulye, soğan, vb.) yetiştiriciliğine dayalıdır.

Ulaşım Bilgileri: İlçeye ulaşım karayolu ile sağlanmakta olup, ulaşımla ilgili hiçbir sorunu yoktur.

İlçeye Ait Değerler: İlçenin 7 km kuzey yamaçlarında Sagalassos Antik Kenti bulunmaktadır. Bu antik kent Antalya'ya 110 km, Isparta'ya sınır olup merkeze 15 km, Burdur’a 37 km uzaklıktadır. Dört mevsim bu antik kent, yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından gezilip görülmektedir.

İlçe bilhassa yaz turizmi için son derece uygun olup, bununla ilgili olarak hiçbir altyapı sorunu yoktur. İlçeye ulaşım ister özel araçla, ister minibüslerle son derece kolaydır. Bununla ilgili olarak yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turist tatile gelmektedir.

İletişim Bilgileri:

Kaymakamlık Telefon No: + 90 248 731 25 01

Kaymakamlık Web Adresi: www.aglasun.gov.tr

Belediye Telefon No: + 90 248 731 26 64

Belediye Web Adresi: www.aglasun.bel.tr

 

  • Ağlasun
  • Kiraz
  • Antoninler Çeşmesi
  • Anıt Ağaç